به زودی محقق می‌شود؛راه‌اندازی اولین شهرک نوآور و هوشمند شیلاتی و گلخانه‌ای در قشم

رویداد اینوتکس

نماینده منطقه آزاد قشم از راه‌اندازی اولین شهرک‌ نوآور و هوشمند شیلات و گلخانه‌ای در آینده‌ای نزدیک در جزیره جهانی قشم خبر داد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه شرکت توسعه فناوری عصرنانو؛ مجتبی بهنام درخصوص تفاهم‌نامه‌ای که با معاونت علمی ریاست جمهوری در این رابطه به امضا رسید، گفت: ما ظرفیت‌های بسیار بالایی را در جنوب کشور به ویژه در منطقه آزاد قشم داریم. ظرفیت‌های منابع طبیعی و سرمایه انسانی غنی در مناطق جنوبی کشور وجود دارد.

وی افزود: از طرفی انتقادی که همیشه وجود دارد این است که توزیع ناعادلانه امکانات منجر شده که ما نتوانیم از این ظرفیت‌ها بیشترین بهره را ببریم.

نماینده منطقه آزاد قشم اضافه کرد: حمایت روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و دکتر پیغامی، مدیرعامل منطقه آزاد دارند در روز گذشته در قالب تفاهم‌نامه‌ همکاری شکل پیدا کرد.

قشم یک جزیره نو آور و فناور است

بهنام درباره جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: این تفاهم‌نامه درباره تحقق شهرک نوآور در جزیره قشم است و بنا شده که منابع مالی مناسب به جزیره قشم تزریق شود و امیدواریم که با این تفاهم‌نامه اتفاقات خوبی رخ دهد. این تفاهم‌نامه از سطح کارگاه‌ها، رویدادهای تخصصی و شتاب‌دهنده قشم شروع می‌شود و به وی‌سی‌گری در قشم وارد می‌شود. میزان سرمایه‌ای که برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای این پروژه مصوب شده حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری عصر نانو درباره شهرک‌های نوآور شیلات و گلخانه‌ای بیان کرد: یکی از مسائل مهم و ضروری تامین امنیت غذایی مردم کشور است. متاسفانه واردات با تحریم‌ها و چالش‌های خود مواجه می‌باشد؛ بنابراین پرورش میگو و ماهی برای تامین این پروتئین مورد نیاز بسیار گزینه مناسبی است. از اینرو تصمیم گرفتیم شهرک‌هایی را راه‌اندازی کنیم که مشارکت مردمی برای جهش تولید را سرلوحه خود قرار داده تا ارتقا و توسعه زنجیره ماهی و میگو در قفس هم در محور اصلی برنامه‌های اجرایی تحقق جزیره نوآور قشم قرار گیرد.

محمدزاد با تاکید بر ظرفیت ویژه قشم برای توسعه اقتصاد کشور گفت: ما می‌توانیم با بررسی و شناسایی شرکت‌های فناور موجود در پارک علم و فناوری قشم از ظرفیت‌های منطقه آزاد قشم استفاده کنیم. علاوه بر آن می‌توانیم با نگاه هوشمندسازی از هرکدام از شرکت‌ها برای توسعه پرورش میگو و ماهی استفاده کنیم.

وی افزود: در سه محور اصلی قصد سرمایه‌گذاری جسورانه را داریم، اولین محور اقتصاد دریاپایه است، اقتصادی که شیلات یکی از اضلاع اصلی آن است. ما برای تحقق اولین شهرک هوشمند و نوآور شیلاتی گلخانه‌ای کشور ۴۶ هکتار زمین را در منطقه‌ای مناسب دیدیم. ما علاوه بر اعطای زمین و مجوز برای ایجاد این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم. همچنین شرکت‌ها می‌توانند از معافیت مالیاتی منطقه آزاد قشم استفاده کنند.

محمدزاد در ادامه گفت: طبق قانون جهش تولید که به همت معاونت علمی تصویب شد، ما می‌توانیم از اعتبار مالیاتی با نگاه ارتقا وتوسعه سرمایه‌گذاری استفاده کنیم. همچنین ما یکسری تسهیلات کم‌بهره‌ای داریم که می‌تواند به شرکت‌ها بسیار کمک کند و در گسترش زنجیره ارزش موثر باشد. زمانی‌که نگاه ما ایجاد شرکت شیلاتی و گلخانه‌ای است، می‌توانیم برای استقرار و توسعه آنها بسترهای مناسبی فراهم کنیم.

اشتراک گذاری

تازه های منتشر شده